Budapeşte’de Denenmesi Gereken 10 Tat

Gulaş; Macarların ulusal yemeği haline gelmiş bir tattır. Genelde sığır eti kullanılarak yapılan ünlü Macar çorbası, Türklerin ağız tadına da gayet uygundur. İçine patates, havuç, sarmısak, paprika, defne yaprağı konularak uzun bir pişirme süresi sonrasında servis edilmektedir. Budapeşte’de denemeniz gereken tatlar arasında ilk sırada yeralan Gulaş; her ustanın kendine göre pişirdiği bir çorbadır. Sunumu ufak porsiyon, alevli bakraç ya da ekmek içinde yapılmakta olup; Estergon Osmanlı turunda Gulaş’ın hikayesini rehberinizden sormanızı tavsiye ederiz.  

Jókai bableves: 19. yüzyılda yazar Mor Jokai’ nin adıyla anılan fasulye çorbasının temel malzemeleri sirke ve ekşi kremadan oluşmaktadır. Tabii ki bunların üstüne bol bol et ve paprika eklenmekte.

Lecsó ; Tam bizlere göre bir yemek;neden mi ? Çünkü bizim menemen yemeğinin bir değişik versiyonu olan Lecso’da hele bir de kırmızı macar paprikası bol tutulduysa, parmaklarınızı yemeniz olası…

Paprikás Csirke; Tavuk budunun Macar paprikasıyla beraber fırında iyice pişirildikten sonra  domatesli sosuyla sunulan diğer bir Macar yemeği klasiğidir… Kesinlikle beğeneceğinizi umuyoruz…

Halászlé; yani acılı balık çorbası..  Macaristan Avrupa’nın en büyük tatlı su golüne sahip olmasıyla beraber Tuna nehri ve kollarının yarattığı tatlı su balıkçılığı yemek kültürüne de etki etmiştir. Eğer balık yemeklerini seviyorsanız; Macaristan’daki olmazsa olmazlardan birisidir..

Lángos; Bizim ekmek kızartmasının  bir üst versiyonu olarak sabah kahvatısı için çayla beraber mükemmel ikili haline gelir.. Macaristan’da hamur kızartmasının üstüne ilâve olarak peynir, kaymak, sucuk,reçel gibi malzemeler de konur.

Rétes; İnce hamur yapraklarından yapılmış bir tür börek ancak içi daha çok taze toplanmış meyve tortularıyla doldurulmakta. Hafif ve doyurucu olması nedeniyle aperatif olarak mutlaka deneyin diyoruz…

Túró Rudi; Macarların dünyaca ünlü kendine özgü çikolataları. İçi tatlı lor peyniriyle doldurulmuş, dışı ise kaliteli çikolatayla kaplanmış bar. Puantiyeli kırmızı beyaz paketiyle süper marketlerde hemen dikkatinizi çekecektir. En çok beğenileni ise sade olanıdır.

Libamáj; Avrupa’da kaz ciğeri ve etini en kaliteli ve ucuz olarak yiyebileceğiniz yer Macaristan olduğundan; ülkede kaz eti ve kaz ciğeri gerçek bir sektördür. Kaz ciğeri ısmarladığınızda üstüne kırmızı biber ekleterek yemeğe ayrı bir tat katmayı unutmayın…

Kürtőskalács; Tatlı hamurun inceltilip çam ağacından yapılmış tahta silindirlere sarılarak köz ateşinde pişirilmesi ve ardından üstüne serilen şekerle tatlandırılmasıyla yapılan tipik bir Orta Avrupa tatlısıdır. Tatlının üstüne,  isteğinize göre, karamel, ceviz, fıstık yada fındık serpilerek sıcak olarak sunulur. Bu tatlıyı tadabileceğiniz en iyi yeri Budapeşte en iyi mekânlar kısmında bulabilirsiniz..